Специјални резерват природе "Лудашко језеро"

Специјални резерват природе "Лудашко језеро"

Специјални резерват природе „Лудашко језеро” је комплекс влажних станишта који садржи отворене водене површине, тршћаке и разне врсте травних заједница (влажне, степске и слатинске ливаде). Језеро чини еколошку целину са околним влажним стаништима и речицом Киреш. Природни водоток Киреш је еколошки коридор између унутрашњости Субоитичке пешчаре на северу и реке Тисе. Улога овог коридора је важна како језеро Лудаш не би постало изоловано у пољопривреднонм пределу.

93_1.jpg

Лудаш је једини представник плитких семистатичних језера степске области у нашој земљи и припада малобројним очуваним степским језерима у Панонској регији. Различити типови земљишта у Резервату и близина подземне воде формирају предео мозаичног типа, велике биолошке разноврсности унутар малог подручја.

Лудашко језеро је регионално било познато по богатој фауни птица већ у 19. веку. Као типична врста ту је брката сеница, (Панурус биармицус). Данас је важан локалитет за одмор и ишрану на источном миграционом путу птица што му даје међународни карактер (нпр. чапља кашикара, Платалеа леуцородиа) . Поред птица, међу реткости подручја убрајају се и друге животиње, као видра, корњаче, ретке врсте инсеката, али су присутне и ретке врсте биљака (нпр. мочварне орхидеје као Орчис цориопхора, или морски трозубац, Триглочин маритима).

Околина језера насељавана је још у камено доба, о чему сведоче археолошка налазишта на источној обали код Носе, а затим у разним историјским периодима. Најстарије насеље је Шупљак/Лудаш на источној обали и датира из 17. века. Већина данашњих становника околних насеља потиче од досељеника из 19. века из околине данашњег Сегедина.

Око језера постоје још стари салаши са очуваном традиционалном градњом, тршчаним крововима, помоћним зградама од плетера и блата и понеком старом алатком. Католичка црква и Парохија на Лудашком шору се такође сматрају вредним кутурним споменицима.

93_2.jpgБарска корњача

93_3.jpgЦрна рода

93_4.jpgМапа заштићеног подручја

93_5.jpg
Козе на острву "Рожа Шандор"

Лудашко језеро је комплекс влажних станишта који садржи отворене водене површине, тршћаке, и ране врсте травних заједница.
Степско језеро Лудаш, величине 328 хектара је јединствено у Србији.

Прочитајте више

Делатност

Јавно предузеће основано је ради обављања делатности од општег интереса - управљања заштићеним подручјима, у складу са актима о заштити, донетим на основу закона којим се регулише заштита природе, а којима је јавно предузће одређено за управљача.

Чуварска служба

Непосредни надзор на заштићеном подручју врши чуварска служба коју обезбеђује управљач, преко чувара заштићеног подручја

Пољочуварска служба

Пољочуварска служба послује тек од јуна 2016. године. Пољочуваска служба се тренутно састоји од десет чланова: осам пољочувара, координатора и руководиоца.

Расадник

Расадник цвећа и дендроматеријала на Палићу постоји у склопу Великог парка још од друге половине XИX века (1862. год.) када је формиран за потребе парка који је подигнут 1842. године.

Посетилачка стаза Лудаш - ЧУРГО Западна стаза

Лудашко језеро се налази на северу Војводине на територији општине Суботица у близини државне границе са Мађарском. На обали језера су смештена насеља Лудаш- Шупљак, Хајдуково и Носа.

Посетилачка стаза Лудаш - КИРЕШ Источна стаза

Природна вегетација у Специјалном резервату природе „Лудашко језеро“ је опстала само у виду мање-више изолованих острваца унутар пољопривредног предела.

Посетилачка стаза у СРП "Селевењске пустаре"

Некада традиционално виноградског подручје, које је користило климатске и геолошке предности пешчарске подлоге данас има много више воћњака.